SNBC Kiosk Printer - BK-L216II - USB+Serial, 300 DPI, with Vertical Paper Holder
Products
StockDeliveryText - fa-circle
Stock - 162
StockDeliveryUnit - green
StockText - In Stock
8-1/2" WideThermal Kiosk Printer
Item #: 132300
Options & Accessories
Product Number Description
Loading...
Product information
• High-Speed Printing (Up to 5 Inches per Second)
• Paper Roll Up to 203mm Diameter
• Auto Paper Loading/Auto Cutter/Presenter
• Modular Design, Simple to Use and Easy to Maintain
• Flexible Paper Roll Positions (Vertical/Horizontal)
• 2D Barcode Printing
• Diagnostic and Alerts
• Programmable Presenter
• Includes Interface Cables and Power Supply
Click Here to Have a Representative Follow-up with you!
Product Brochure
Specifications
Print Method: Direct Thermal Line Printing
Resolution: 203 DPI x 203 DPI       /        300 DPI x 305 DPI
Print Width: 8-1/2" (216mm) Maximum
Max. Print Speed: 4-7/8" (125mm)           /         -15/16" (100mm)
Print Length - Stand. Config.:
Special Config.:
Max. 23-3/8" (594mm) / Min. 3-1/4” (82.5mm)
Max. 39-3/8” (1,000mm) / Min. 3-1/4” (82.5mm)
Memory - Flash: 1MB Standard / 2 or 4MB Factory Option
Memory - SDRAM: 8MB        /                8MB
Sesnsors: Presenter / Retractor / Paper Out / Shutter Position / Cover Open /
Paper Mark / THP Overheating Protection / Paper Near End
Drivers: Windows® 98 / 2000 / NT4.0 / XP / 2003 / VISTA / XP Embedded / Win7 / Linux®
Interface: Serial+USB / Serial+Parallel
Bar Code -
                                             1D:
                                             2D:
Interleaved 2 of 5 / UPC-A / UPC-E / EAN8 / EAN13/ CODABAR / Code 39 / Code 128 / Code 93
PDF417 / QR
Fonts: English / International Character Set / Codepage / Big Character Set
Paper-                                   Type:
                         Label Thickness:
                                  Label Width:
                       Outside Diameter:
                          Inside Diameter:
                                    Paper Out:
Continuous Paper / Folded Paper / Marked Paper
0.06mm ~ 0.10mm
210mm ~ 216mm Continuous Adjustment
8" (203mm) Maximum
1" (25.4mm) or 1-15/16" (50mm)
Full Cut
Presenter -  Paper Out Speed:
          Paper Retraction Speed:
            Paper Presenter Mode:
15-3/4" (400mm) per Second Maximum
15-3/4" (400mm) per Second
Retract Paper / Hold Paper / Eject Paper (Selectable)
Reliability - Printhead Life:
                             Cutter life:
                                     MTBF:
 >_ 100 Km
>_ 500,000 Cuts
>_ 100,000 Hours
Power Supply -        Input:
                                 Output:
110 ~ 240 VAC, 50/60 Hz
24 ± 10%V DC, 2.5A (Printing Duty 12.5%)
Temperature - Operating:
                               Storage
40° ~ 114°F (5° ~ 45°C)
-40° ~ 140°F (-40° ~ 60°C)
Humidity -        Operating:
                               Storage:
20% ~ 90% RH Non-Condensing
20% ~ 93% RH Non-Condensing
Dimensions: 8-3/8" W x 3-13/16" H x 11-9/16" D (294mm W x 97mm H x 213mm D)